Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 22:34

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 gru 2008, 21:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
w sobotę byłem na konferencji w muzeum, nawiasem mówiąc bardzo ciekawej i czekam niecierpliwie na kolejną edycję.
przy okazji w przerwie pooglądałem sobie obrazki z wystawy. hm dziwna sprawa, zawsze zdjęcia Scholza z okolic mostu staromiejskiego traktowałem jakoś tak jakby z jednego okresu pochodziły. dlatego zdziwiłem się spoglądając na te dwa zdjęcia.
http://www.chwila.com/zgorzelec/20.jpg
http://www.chwila.com/zgorzelec/5.jpg
te domy koło kościoła św. Ducha stały tam gdzie później powstała droga do nowego, stalowego mostu, poszły do wyburzenia, wydawało się więc, że patrząc na nie widać domy od starości sterczące w tym miejscu. właśnie dlatego się zdziałem, jak zobaczyłem, że na dwóch zdjęciach, na rogu - dom nie przy kościele św. Ducha, ale ten przed nim - widać dwa różne domy. nie wiem jaki jest odstęp czasu pomiędzy tymi zdjęciami, ale chyba duży, bo ten dom na drugim zdjęciu wcale nie wygląda na specjalnie nowy.
przy okazji jakby się ktoś chcial poprzyglądać detalom to na wystawie polecam w powiększeniu zdjęcia:
http://www.chwila.com/zgorzelec/8.jpg
http://www.chwila.com/zgorzelec/19.jpg
chodzi mi o elementy drewniane, które zdaje się są czymś w rodzaju rur czy rynien drewnianych, pojęcia nie mam do czego służyły? podobne kwadratowe rury drewniane można zobaczyć np we młynie w Radomierzycach. tu, zwłaszcza na tym pierwszym zdjęciu zastanawiam się czy to nie są przypadkiem rury od kanalizacji, nie wiem jak w tym czasie wykonywano takie instalacje.
zdjęcia w dużym formacie to jednak potęga ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 gru 2008, 23:32 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
http://www.chwila.com/zgorzelec/20.jpg
http://www.chwila.com/zgorzelec/5.jpg
te domy koło kościoła św. Ducha stały tam gdzie później powstała droga do nowego, stalowego mostu, poszły do wyburzenia, wydawało się więc, że patrząc na nie widać domy od starości sterczące w tym miejscu. właśnie dlatego się zdziałem, jak zobaczyłem, że na dwóch zdjęciach, na rogu - dom nie przy kościele św. Ducha, ale ten przed nim - widać dwa różne domy. nie wiem jaki jest odstęp czasu pomiędzy tymi zdjęciami, ale chyba duży, bo ten dom na drugim zdjęciu wcale nie wygląda na specjalnie nowy.

Moim skromnym zdaniem ten dom na 1 fotce stał wcześniej niż ten na 2.
Ten z 1 fotki datuje na ok XVII wiek, a ten z 2 na początek XX. Różnica w dacie robienia obu fotek może być niewielka - kilka lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 gru 2008, 7:22 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
ten pierwszy dom to nie jest przypadkiem, tzw. drugi dom Jakuba Boehme na przedmieściu? widać na nim tablicę pamiątkową, ale ciezko odczytać ją ze zdjęcia;) więc w sumie XVII wiek brzmi rozsądnie, może nawet starszy?
cytat:
"Niewątpliwie zmartwienia finansowe sprawiły, że Boehme sprzedał z zyskiem swój dopiero co spłacony dom, pozostając w nim jednak jako mieszkaniec do czasu, aż nabył w r. 1610 za 375 marek posesję z dwoma domami położoną "między bramami" przy wschodnim krańcu mostu na Nysie. Podczas budowy nowego mostu w r. 1906 oba domy zostały zburzone, po wielokrotnej przebudowie."
przebudowa jest wyrażeniem, bardzo pojemnym :-)
no ja wiem, ze dzieli tych zdjęć kilka lat, tylko tak się zastanawiam, ile to jest kilka w tym wypadku.
na zdjęciach na wystawie widać Peterskirche ze starymi i nowymi wieżami, na tym drugim, są już nowe wieże. przebudowa wieży kościoła to zdaje się lata 1889-1891. na zdjęciach też widać stary most drewniany, nowy most stalowy był chyba budowany w latach 1906-1907 w konsekwencji uszkodzenia tego mostu w powodzi roku 1897. nie wiem jak było z przejezdnością tego mostu pomiędzy powodzią i budową nowego mostu, ale z jakichś zdjęć które pamiętam to wydaje mi się, ze był on, że tak powiem "wyesowany". z pewnością w powodzi nie został zniszczony, bo w czasie budowy mostu stalowego stał cały czas obok. budowa nowego mostu oznaczała wyburzenie wszystkich budynków na zdjęciu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 gru 2008, 16:56 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
ten dom z tablicą to faktycznie dom Jakuba Boehme. Z naszych ustaleń wynika, że był on przebudowany.
Natomiast te kwadratowe w przekroju rury to kanalizacja. Podobną rurę odkryto w kamienicy nr 13 ( na ścianie przylegającej do Euroopery). zachowała się całkiem nieźle i nawet zrobiłem jej fotkę. Niestety tak na "już" jest dla mnie nie do znalezienia :(
co ciekawe - na wystawie jest jedna fotka, na której widać kładkę z bulwaru miejskiego! jest to na razie jedyne jej przedstawienie ( choć szczątkowe) jakie znam. Zadanie dla spostrzegawczych :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 gru 2008, 14:08 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
ciekawe w ilu jeszcze domach w Zgorzelcu takie drewniane rury by się znalazły...
a ta kładka to szła na drugą stronę rzeki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 gru 2008, 11:41 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
pewnie niektórzy nie wiedza co maja pod tynkiem :)
kładka łaczyła oba brzegi ( to jest ten "zaginiony" siódmy most) na wysokosci studzienki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 gru 2008, 12:55 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
no siódmy most to wg mnie zdecydowanie Leschwitz ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..