Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 14:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 13 maja 2009, 12:00 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
są rzeczy na niebie, ziemi i w zgorzelcu - zwłaszcza na Moysie - o których nie śniło się filozofom :)
zakładam, ze wielu osobom w naszym mieście, marzy się nowa hala sportowa i to najlepiej taka z za przeproszeniem "akfaparkiem", lodowiskiem i czym się tylko da, myśląc przy okazji, ze czegoś takiego to w naszej wsi jeszcze oko ludzkie nie widziało. tymczasem nic bardziej mylnego - wszystko już było :-)
no może nie w hali ale tak bardziej pod gołym niebem, ale było:

http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 62497.html
http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 62498.html
http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 62499.html

za cholerę nie mogłem dojść gdzie to być mogło, kąpieliska były nad Nysą w rejonie jaegerwaeldchen i na dzisiejszej, tzw. "szklanej wacie", ale to nie było ani jedno, ani drugie - to było trzecie :-)

http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 62486.html
http://www.moys.jpg.pl/prywatna_galeria ... 62487.html

jeśli ktoś z mapy jest nie za bardzo czytaty to opisowo przedstawię to mniej więcej tak: należy jadąc Łużycką od Bogatyni za skrzyżowaniem z Orzeszkowej skręcić w prawo, przed pierwszym z dwóch mostów, które kiedyś były nad "Czerwoną wodą" - dziś pod jednym z nich jest przejście dla pieszych a pod drugim rzeka. skręcając więc przed tym z przejściem dla pieszych w prawo jedziemy w stronę zalewu i ten cypel który objeżdżamy po prawej stronie - dziś stoi tam nowy budynek - to właśnie ni mniej ni więcej tylko dawne kąpielisko-lodowisko jak z obrazka :-)
jak ktoś jest takim starym pierdzielem jak ja to powinien pamiętać śmierdzące bajoro które było w tym miejscu jeszcze jakieś 15-20 lat temu, straszna to była syfiarnia, służąca okoliczym mieszkańcom za wodne wysypisko śmieci, zawsze mnie zastanawiało skąd tam ta woda. okazuje się, że kiedyś służyła rekreacji...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2009, 10:46 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 29 lis 2008, 20:23
Posty: 294
Lokalizacja: zgorzelec
Niesamowita informacja, gratuluję. Mieszkam w tych okolicach ponad 50 lat i nigdy o czymś takim nie słyszałem.Podejrzewam, że mało kto z okolicznych mieszkańców o tym wie. Trawestując powiedzenie ": Nie śniło się filozofom...." dodam i nie tylko. Proszę o jeszcze tego typu ciekawostki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2009, 16:28 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
jendrzeju, czy to Ty jesteś tą osobą, która kiedyś przyszła z rewelacjami nt uranu i rosyjskich badań w okolicy Koźlic?
Tamten był chyba jędrek i gdzieś przepadł...


Ostatnio zmieniony 15 maja 2009, 16:28 przez Chuck Norris jr, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2009, 23:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Widziałem potwierdzone materiały odnoszące do radzieckich poszukiwań uranu w okolicach Stalagu i Koźlic. Nie jest to mrzonka. W archiwum WOP w Szczecinie jest sporo materiałów odnoszących sie do tego tematu. Rosjanie we wczesnych latach 50-tych drążyli chodniki w stronę Nysy i Koźlic począwszy od terenów około obozu. Niestety wydrążone chodniki połączyli (chcąc lub niechcąc) z istniejącymi chodnikami nieczynnej kopalni Friedrich Anna. W tym czasie odwodnienie grawitacyjne w/w kopalni juz nie funkcjonowało, co doprowadziło do zalania rosyjskich chodników. Wówczas to, na terenie obozu Stalag VIIIA Ruscy wybudowali dwie potężne pompownie mające na celu odwodnienie sztolni. Ruiny jednej z tych pompowni zachowały się do dnia dzisiejszego. Uruchomienie tych pompowni nie przyniosło zamierzonych przez nich rezultatów. W efekcie "badania" zostały przerwane, a teren został przekazany polskiemu wojsku.
Ponoć (tego nie zdołałem potwierdzić) polskie wojsko próbowało odwadniać chodniki aż do lat 70-tych.
I nikt tu nie budował rakiet balistycznych, jak to sugeruje kilku oszołomów na tym forum. Zwyczajnie szukano uranu (modne to było w tamtym czasie) wzdłuż Nysy, bo nie tajemnicą jest jego występowanie na tych terenach.

P.S. Jędrek, jeżeli jesteś jescze na tym forum, odezwij się.


Ostatnio zmieniony 15 maja 2009, 23:30 przez viper126pzgc, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 6:19 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
viper126pzgc pisze:
Widziałem


argumenty typu "widziałem, słyszałem" to właśnie argumenty oszołomstwa, typowy przykład myślenia życzeniami. wrzuć jakiś konkret, choćby fragment dokumentu, to zacznę Ciebie i Twoje teorie traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 11:25 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
viper126pzgc pisze:
Widziałem


argumenty typu "widziałem, słyszałem" to właśnie argumenty oszołomstwa, typowy przykład myślenia życzeniami. wrzuć jakiś konkret, choćby fragment dokumentu, to zacznę Ciebie i Twoje teorie traktować poważnie.


Sugeruję wyjazd do Szczecina, może przy okazji wakacyjnego urlopu, tak jak i ja to zrobiłem rok temu przejeżdżając przez to miasto.
A jeżeli oszołomów szukasz, to poszukaj może bliżej siebie. Nie przypominam sobie, żebym, ja Ci ubliżał, wręcz przeciwnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 12:33 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
viper126pzgc pisze:
Sugeruję wyjazd do Szczecina, może przy okazji wakacyjnego urlopu, tak jak i ja to zrobiłem rok temu przejeżdżając przez to miasto.


a ja sugeruję abyś w takim razie pochwalił się zdobyczami i podparł nimi swoje twierdzenia. póki co dziś zadzwoniłem do owego archiwum (091 4665157) i Pan po drugiej stronie kabla pierwsze słyszał o takich rewelacjach, zapraszał do oficjalnego wystąpienia o udostępnienie zasobów archiwum, jednak jeżeli Ty już je spenetrowałeś to zaoszczędzisz mi zachodu. nie wygląda aby to były specjalnie tajne informacje, skoro każdy może mieć do nich dostęp, ale jeżeli uważasz, ze to jest wiedza tajemna to wskaż mi chociaż w jakich działach mam ich szukać, zaoszczędzi to czasu mi i temu Panu do którego chcę wystąpić z oficjalnym pismem.


P.S.y
póki co żadne racjonalne źródła nie podają niczego co pozwalałoby wierzyć w teorie o kopaniu sztolni pod ziemią na Moysie po wojnie w poszukiwaniu uranu :/

http://archiwum.wiz.pl/1996/96093100.asp

http://www.atom.edu.pl/index.php?option ... iew&id=118

http://www.karkonosze.ws/uran_w_kowarac ... l_460.html

http://www.min-pan.krakow.pl/se/publika ... lkuski.pdf


Ostatnio zmieniony 19 maja 2009, 12:41 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2009, 18:19 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Dokumentów takich nie posiadam. Niestety zdjęć robić nie pozwolono. Co do uranu w okolicach Zgorzelca, we wspomnianych archiwaliach mowa jest nie o wydobyciu, a o poszukiwaniu.
Innym dowodem na prowadzone prace są ruiny sporych rozmiarów pompowni na Stalagu VIIIA.
Człowiek z któym rozmawiałem w Szczecinie stwierdził również, że lokalizacja obozu nie była przypadkowa. Na to jednak nie ma żadnego poparcia. Istniejące dokumety mówią wyłącznie o pracach prowadzonych w tym rejonie po II wijnie światowej. Równolegle prowadzone były podobne działania gdzieś w okolicy Bogatyni. W lipcu, gdy będę jechał nad morze, znów zamierzam odwiedzić to archiwum, tym razem wygospodaruję na to nieco więcej czasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2009, 6:40 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
viper126pzgc pisze:
Dokumentów takich nie posiadam.

dzięki, nie mam więcej pytań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2009, 14:06 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
neandertalski pisze:
dzięki, nie mam więcej pytań.


I jak tu dyskutować z kimś, kto czyta wybiórczo, a jako kontrargumentów używa wyłącznie tych części tekstu , które mu pasują. Oszołomstwo :]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2009, 16:22 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
viper126pzgc pisze:
Nie przypominam sobie, żebym, ja Ci ubliżał
viper126pzgc pisze:
Oszołomstwo :]

no to już jest załatwione :D

viper, neo jest człowiekiem konkretnym (bo go akurat znam) i oczekuje konkretów więc podziękował grzecznie a z pytaniami wstrzymał się do lipca. Pojawisz się tutaj ze źródłami i wtedy (jak go znam) zada Ci kolejne pytania. Ja zresztą też, bo temat mnie ciekawi - jak już kilkakrotnie pisałem. Pozdrawiam. PEACE!

:smt049


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2009, 20:49 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Znając Neo, sądzę, że kopie dokumentów będziemy tu mieli wcześniej. On sam tam pojedzie :) Niestety mnie nie stać na taki wyjazd po same kopie dokumentów świadczących o pracach Ruskich w naszych okolicach. Do tego ich cenniki są "kosmiczne". Dlatego czekam na wyjazd urlopowy, aby "zachaczyć" o Szczecin.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2009, 21:37 
Offline
gaduła
gaduła
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lut 2009, 9:11
Posty: 355
Lokalizacja: Zgorzelec
Hehe... widzę tu duże możliwości włączenia się muzeum :) Już ostatnio glejcik zdziałał, prawda Tadam? :) Tak na poważnie, jeśli te dokumenty naprawdę istnieją muzeum może pomóc w ich pozyskaniu. Proszę o kontakt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2009, 21:52 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Znajomy mi mówił, że p. Zgłobicki, też nawiązywał kontakt z w/w archiwum w tej kwestii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 maja 2009, 9:19 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
PiotrArcimowicz pisze:
ostatnio glejcik zdziałał, prawda Tadam?

Potwierdzam. Jak w filmie "Rejs" - mówisz: "Służbowo!" i wchodzisz gdzie chcesz :grin:
A poważnie, to chciałem podziękować obecnej ekipie Muzeum Łużyckiego, że działa tak jak działa tz. nie jest administratorem witryn ale szuka kontaktu z ludźmi, których historia interesuje i im pomaga. I takie osoby jak ja czy viper, które nie są historykami a jakiś temat nie daje im spać i w pewnym momencie zaczyna się dreptanie w miejscu lub wyważanie daaaawno już otwartych drzwi. I wtedy pojawia się MŁ i kontaktuje z odpowiednią osobą lub daje glejt, który z amatora odkrywcy robi nagle badacza naukowego ;) i kustosz sąsiedniego muzeum otwiera wszystkie drzwi i robi 100% zniżkę za kserokopię 8)

ode mnie duża OKejka
:smt023

Ale czy to aby na temat? :D :D :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..