Dzisiaj jest 28 kwie 2024, 0:52

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 cze 2005, 15:15 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Ja już wcześniej myślałem o formalnym wniosku skierowanym do Rady Miasta, żeby przemianować parę nazw na Przedmieściu na bardziej odpowiadające ich historycznym odpowiednikom. Rozmawiałem o tym z Architektem, który ma podobny pogląd.
Może więc wrócić do tematu, zaczynając od Scultetusa i od kruczych nazw.
Następna sprawa związana z tematem. Brakuje oficjalnych, zatwierdzonych przez Magistrat polskich odpowiedników historycznych nazw miejskich, tak po prawej, jak i lewej stronie Nysy. Przy różnego rodzaju tłumaczeniach, których jest i będzie coraz więcej, powstaje bałagan związany z brakiem takiego oficjalnego nazewnictwa.
I wreszcie ostatnia sprawa. Osiedle pomiędzy ul Henrykowską i Bolesławiecką, grupujące zespół domków jednorodzinnych na obrzeżu miasta także nie ma swojej nazwy a wydaje się, że powinno się jakos nazywać (na żadnym planie miasta nie ma nazwy).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 cze 2005, 17:41 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
"Architekt" ma podobny poglad do każdego kto z nim rozmawia o jakiejkolwiek sprawie. niestety.W tej materii jak zwykle mamy pecha.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 cze 2005, 16:34 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
no właśnie, skąd ta nazwa Łagów :?: skoro przemianowali go z Leopoldowa, to musiała byc jakaś przyczyna :?
A co do Architekta, to muszę powiedzieć, że niczym nie sugerowany, sam wspomniał o przywróceniu Kruczego Zaułka dla dolnej części Daszyńskiego, choć to obecnie żaden zaułek :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 sie 2005, 18:15 
HELP!!!!MAM PYTANKO - MOŻE KTOŚ MI POMOŻE?? GDZIE ZNAJDUJE SIĘ ULICA FRANCUSKA36 W ZGORZELCU I JAK TAM DOJŚĆ OD PRZYSTANKU PKS??. NIE JESTEM ZE ZGORZELCA, WIĘC SIĘ NIE ZNAM.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 sie 2005, 11:37 
Dąbrowskiego, Warszawską w lewo, potem, od stacji Orlenu w kierunku stacji Ujazd, po przekroczeniu torów zaczyna się ul. Francuska, i później z górki na pazurki do numeru 36.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 sie 2005, 11:55 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2005, 18:15
Posty: 420
Lokalizacja: tu i tam
gościu pisze:
Dąbrowskiego, Warszawską w lewo, potem, od stacji Orlenu w kierunku stacji Ujazd, po przekroczeniu torów zaczyna się ul. Francuska, i później z górki na pazurki do numeru 36.


to miało być śmieszne?

Jak wysiadziesz na PKSie wejdz w drozke pomiedzy
PKS'em a parkingiem ogrodzonym (wjazd na parking
jest ze szlabanem). Ta drozka idz kawalek, caly czas
prosto. Przy czym jak konczy sie parking, idz prosto
a nie w prawo jak asfalt prowadzi. Idz dalej prosto.
Po lewej bedziesz mial centrum sportowe. Po prawej
budynek ze sklepami. Dojdziesz do skrzyzowania
W oddali po przeciwleglej
stronie powinienes widziec wspomniany Orlen. Udaj
sie w tamta strone i idz ulica biegnaca na prawo od tej
stacji. Ta droga po chwili zamieni sie z drogi asfaltowej
na "kocie łby", przekroczysz dwa razy przejazdy kolejowe
i ta sama droga zamieni sie w ulice o nazwie Francuska.
Wystarczy isc dalej i szukac numerku.

Na piechote jakies 10-20min.

pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sie 2005, 16:28 
Chcialbym zauwage :)
tzw"kocie lby" to kostka lub czesciej niesort BAZALTOWY
a ta droga do stacji to kostka GRANITOWA co stanowi taka sama roznice jak pomiedy windowsem a linuxem :) oba sa OS`em...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 paź 2005, 21:57 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2005, 18:15
Posty: 420
Lokalizacja: tu i tam
Anonymous pisze:
tzw"kocie lby" to kostka lub czesciej niesort BAZALTOWY
a ta droga do stacji to kostka GRANITOWA co stanowi taka sama roznice jak pomiedy windowsem a linuxem :) oba sa OS`em...


ja bym porownal do roznicy pomiedzy UNIXem a Linuxem..
wiesz, tyle juz zyje a nigdy tej kostce sie nie przygladalem..

pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 paź 2005, 10:02 
tuka pisze:
Anonymous pisze:
tzw"kocie lby" to kostka lub czesciej niesort BAZALTOWY
a ta droga do stacji to kostka GRANITOWA co stanowi taka sama roznice jak pomiedy windowsem a linuxem :) oba sa OS`em...


ja bym porownal do roznicy pomiedzy UNIXem a Linuxem..
wiesz, tyle juz zyje a nigdy tej kostce sie nie przygladalem..

pozdr.


hehe :>


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 kwie 2006, 12:43 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Nazwy zgorzeleckie to kawał historii. Ulica Francuska nazwę swoją wzięła od obecności jeńców francuskich w Stalagu VIIA, którzy tą ulicą często byli prowadzeni do pracy. Górnicza na Ujeździe związana jest z kopalnią zgorzelecką, Nad Kolejką Górską być może z wysokim nasypem kolejowym biegnącym obok. Nigdy nie było u nas ulicy Armii Czerwonej, ale była ul. Stalina /Warszawska/, krótko zresztą, z kojarzących się z komunizmem została już tylko ul. Broniewskiego.
Nie bardzo wiadomo które z nazw funkcjonujących obiegowo zostały oficjalnie przyjęte a które nie. Dla mnie np. Plac Partyzantów /jakich?/ nadal jest placem o takiej nazwie, nie z racji sympatii do tej formy walki, ale z przyzwyczajenia, nazwy Most Miejski, też mi się łatwiej używa, niż most Jana Pawła II. Takie nazwy, jak Przedmieście Nyskie, Wzgórze Garncarskie czy Krucze Wzgórze są nazwami historycznymi, do których próbuje się powrócić, z trudem jednakże. Nie wiadomo dlaczego, gdyż trudno tu o złe skojarzenia. Funkcjonują bardziej zwyczajowo, niż formalnie, podobnie jak np. Manhattan.
Niezbyt precyzyjne są lokalizacje związane z funkcjonującymi formalnie nazwami. Nazwa Bulwar Grecki, wydawałoby się, ograniczona jest do skwerku przyległego do skrzyżowania ul. Daszyńskiego i Struga, umieszczono tam tabliczkę z tą nazwą. Spróbowałem to sprawdzić. W Biuletynie Informacji Publicznej na oficjalnej stronie miejskiej, po wpisaniu hasła „Bulwar Grecki” pojawia się wykaz sześciu uchwał i pięciu pozycji Rejestru Zmian. Z żadnej z nich nie wynika, co to jest Bulwar Grecki i gdzie leży. Natomiast pod każdą pozycją znaleźć można powiązania hasła „bulwar grecki” z określonymi kwotami związanymi z tzw. Rewitalizacją Przedmieścia Nyskiego. Dlaczego nie ma uchwały nadającej tą nazwę czemuś tam, bo nie wiadomo czemu? W dokumencie „UZASADNIENIE DO UCHWAŁY Nr 235/04 RADY MIASTA ZGORZELEC z dnia 15 grudnia 2004 r.” w punkcie 13b tabeli mamy taki wpis: „ul. Daszyńskiego, Wrocławska, Nowomiejska Bulwar Grecki”. Forma zapisu może sugerować, iż Bulwar Grecki, to ulice: Daszyńskiego /cała?/, Wrocławska, Nowomiejska, czyli: Przedmieście Nyskie. Nie wiem więc, czy mamy w Zgorzelcu historyczne Przedmieście Nyskie, czy też Bulwar Grecki, bo wygląda mi, że to jedno i to samo. Trudno powiedzieć, co to jest Przedmieście Nyskie, jakie są jego granice :?: Czy było to przyjęte uchwałą Rady Miasta? Nie wiem. Może się więc okazać, że rewitalizacja Przedmieścia Nyskiego jest de facto rewitalizacją Bulwaru greckiego. :? Tylko jak można używać w oficjalnych dokumentach - nieoficjalnych, funkcjonujących tylko obiegowo nazw? Byłbym wdzięczny, gdyby mi ktoś ten problem pomógł rozwikłać.
Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem taki komunikat BIP-u:
INFORMACJE PUBLICZNE BĘDĄCE W POSIADANIU URZĘDU MIASTA ZGORZELEC NIEUDOSTĘPNIONE W BIULETYNIE INFORMACJI PUBLICZNEJ SĄ DOSTĘPNE W URZĘDZIE MIASTA ZGORZELEC ORAZ W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH URZĘDU MIASTA /zachowana kolorystyka i wielkość liter/
Czy nie dałoby się tego jednak umieścić na stronie www, przynajmniej zachowane protokoły sesji Rady Miasta? W ogóle, to brak dokumentów sprzed 2000 roku, jakaś biała plama? Od tego jest Internet, żeby tą drogą można było uzyskać wszelkie potrzebne informacje. Myślę, że takich dokumentów będzie poszukiwało coraz więcej osób.

I jeszcze taki pomysł: jeśli tak dobrze funkcjonuje określenie Manhattan, pomimo, iż nie jest to nazwa oficjalna, może dobrze byłoby zacząć nazywać Park Miejski CENTRAL PARKIEM? Jak wygląda, tak wygląda, ale jak brzmi :!: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..