Dzisiaj jest 16 cze 2021, 2:29

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1317 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 88  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 09 sty 2008, 9:56 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 15 kwie 2005, 14:46
Posty: 689
Lokalizacja: Zgorzelec - Ujazd
Marko pisze:
Burmistrz stwierdził, że nie będzie prowadził dyskusji społecznej dotyczącej budowy nowej hali i koncepcji kompleksowego wykorzystania obecnych obiektów sportowych w mieści.

Co nie przeszkadza abyśmy my podjęli dyskusję na temat wykorzystania obecnych obiektów sportowych. Czy ktoś może przedstawić rzetelne wyliczenia kosztów modernizacji (czytaj powiększenia) obecnej hali sportowej? Ile kosztowałoby powiększenie widowni np. o 500 miejsc?
Czy ktoś ma konkretne propozycje dotyczące modernizacji centrum sportowego? Wymiana mediów na nowe jedynie dostosuje obiekt do obowiązujących przepisów. "Jedynie" gdyż nie wniesie żadnego nowym, które miało by sprawić, że obiekt będzie wykorzystywany w lepszy sposób.
Jak brzmią zapisy umowy dotyczące wykorzystania hali przez KS Turów? Czy poza występami oraz treningami PGE Turów Zgorzelec istnieje możliwość jej dodatkowego wykorzystania? Może właśnie w tych zapisach tkwi przyczyna dlaczego burmistrz uważa poddawanie tego temtu publicznej dyskusji za nietrafny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2008, 12:01 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
menelopa pisze:
Czy poza występami oraz treningami PGE Turów Zgorzelec istnieje możliwość jej dodatkowego wykorzystania? Może właśnie w tych zapisach tkwi przyczyna dlaczego burmistrz uważa poddawanie tego temtu publicznej dyskusji za nietrafny?


Po pierwsze uciekając od publicznej dyskusji na temat celowości budowania hali burmistrz podejmuje ryzyko, że w sytuacji gdy się hali postawić nie uda lub okaże się ona zabójcza dla budżetu całą odpowiedzialność przyjmie na siebie.
Po drugie dyskusja jeszcze nikomu nie zaszkodziła, tym bardziej że trochę irracjonalne parcie burmistrza na budowę bez oglądania się na innych znalazło już odbicie w tegorocznym budżecie. Sprawa jest na tyle "w powijakach" że można jeszcze ją mocno przedyskutować a wnioski z dyskusji płynące mogą zadecydować o rozpoczęciu lub nierozpoczęciu budowy. Za rok, półtora nie będzie już odwrotu.
Po trzecie mamy już złe doświadczenia w składaniu deklaracji (przypomnijmy bezpłatny internet) i ich realizacji. Skala przedsięwzięcia (budowa hali) jest już na tyle duża, że może on zagrozić finansom miasta. Więc lepiej by było wyłożyć jasno wszystkie za i przeciw, rozwiać wszelkie wątpliwości, chociażby z tego powodu że łatwiej się prowadzi inwestycje gdy się ma poparcie społeczne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2008, 23:59 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
No widzisz menelopa ile pytań nasuwa Ci się po „pierwszym czytaniu”. Nie jesteś pod tym względem sam. Mimo iż całość interesuje bardzo dużą grupę mieszkańców Burmistrz nie zamierza na ten temat w żadnej formie podejmować dyskusji.
Odnoszę wrażenie, że, zatem musi znać się najlepiej na zasadach warunkujących samorządowe inwestycje, że ma niesamowicie duże doświadczenie związane z twardymi, bezpardonowymi zasadami regulującymi życie sportowe na najwyższym szczeblu. A może ma niesamowite doświadczenie w budowaniu „pomników”. Pewnie też siła obiecanek składanych na finiszu kampanii wyborczej do parlamentu, oraz fakty, jakie miały miejsce już po wyborach przekonały Burmistrza o decyzji.
Pewnie poparcie odstąpienia od modernizacji drogi wojewódzkiej na odcinku Radomierzyce – Bogatynia przez nowego radnego sejmiku i wypowiedź przedstawicieli nowego rządu w sprawie konieczności uregulowania zasad dofinansowywania działalności klubów sportowych przez Spółki Skarbu Państwa utwierdziła naszego burmistrza o słuszności decyzji. Stwierdzenie BM na sesji, ze na halę na razie przeznaczamy tylko 250. 000 zł a jak będzie zagrożenie to od inwestycji odstąpimy jest stwierdzeniem ……., które wszystko mówi o zakresie przygotowania. Ta kwota wystarczyłaby na wiele innych inwestycji Np. budowę Skate Parku. Można by tu jeszcze porozmawiać ile dodatkowych niespodzianek wyjdzie przy uregulowaniu spraw dotyczących sfery własności gruntu, ile dodatkowych kosztów będzie trzeba ponieść by wykonać wszystkie niezbędne dokumenty: studium uwarunkowań, studium oddziaływania na środowisko itp.

Zgadzam się z menelopą, że niezbędne są informacje o kosztach modernizacji obecnego centrum sportowego, potrzebne są także informacje o kosztach, jakie poniesie miasto na utrzymanie łączne obecnych obiektów sportowych i nowej hali. Zaznaczam, że wybudowanie nowej hali nie zwolni miasta z obowiązku modernizacji ( może w mniejszym zakresie) Centrum Sportowego, albo poniesienia kosztów jego rozbiórki. Oczywiście zawsze można całość sprzedać by w przyszłości powstał tam koszmarny pawilon handlowy, a atrakcyjna ziemia w centrum miasta dostała się w prywatne ręce. To tez są kierunki do dyskusji.

Jeśli to wszystko są proste zmiany, to, dlaczego obecna władza nie może uporać się z zasadami korzystania z nowego stadionu, dlaczego proponuje się komercyjne wersje funkcjonowania obiektu, który miał służyć społeczeństwu, w tym miejskim klubom sportowym. Dlaczego obecny Zarząd Centrum Sportowego nie potrafił na Sesji Rady Miasta odpowiedzieć, w jaki sposób realizuje zadanie własne gminy, jakim jest rozwój kultury fizycznej, na które otrzymuje kwotę 800.000 zł. I nie potrafił podać choćby jednego działania w 2007 r., jakie podjął w celach dochodowych a związanych z rozszerzeniem form wykorzystania Centrum Sportowego.
Tak oceniam przygotowania do budowy nowej hali i nie mam podstaw by uważać, że w przyszłości będzie inaczej. Dlatego proponuje rozwagę, odsunięcie decyzji, przeprowadzenie dyskusji, podsumowanie argumentów za i przeciw, przygotowanie analizy ekonomicznej, wizyty w podobnie funkcjonujących miastach, zapoznanie się z ich doświadczeniami i dopiero wówczas podjecie jakichkolwiek działań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sty 2008, 12:47 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
mm


Ostatnio zmieniony 30 sty 2012, 23:54 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sty 2008, 17:29 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
mieszczuch pisze:

"Proszę Państwa - potrafię !" - takich słów sobie życzę i wymagam działań im towarzyszących.


Och Mieszczuchu drogi, zważając w jakich okolicznościach i na jaki temat padło to sławetne "Proszę Państwa - potrafię" powoływanie się na to zakrawa na ponury żarcik z mieszkańców... Powinniśmy spuścić na to wstydliwą zasłonę niepamięci i się tym raczej nie chwalić... Po za tym nieustającą zagadką pozostaje kto był tym dobrym samarytaninem co nam te słupy na przedmieściu postawił. Może halę nam zbudują, za darmo oczywiście...


Piszesz "Od burmistrza wymagam umiejętności podejmowania decyzji" ja też, tylko że ja dodaje - racjonalnych. Burmistrz nie inwestuje swoich prywatnych pieniędzy, inwestuje środki publiczne. Ten drobny szczegół być może Ci umyka a ma ogromne znaczenie . Na razie decyzje dotyczące hali mają bardziej podłoże ambicjonalne niż racjonalne i opierają się na wątpliwych przesłankach. Może burmistrz darzy pełnym zaufaniem swoich kolegów partyjnych, może skoczy za nimi w ogień a oni za nim, jednak bez formalnej umowy dotyczącej współfinansowania hali to jest tylko i wyłącznie jego wiara. Ja tej wiary podzielać nie muszę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sty 2008, 18:31 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
Pr


Ostatnio zmieniony 30 sty 2012, 23:54 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sty 2008, 15:13 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
W dzisiejszym "Przeglądzie Sportowym" jest artykuł o Turowie. dotyczy głownie wygranego meczu z Unicsem, ale zatacza też o sprawę nowej hali. Otóz informuje, że na meczu było ok. 60 przedstawicieli niemieckich (samorządowców jak i reprezentantów organizacji pozarządowych). Podobno chodzi o to, że powoli włodarze klubu i miasta chcą wciągnąć Niemców we współpracę i lobbing na rzecz nowej nowoczesnej hali, która służyłaby całemu Europamiastu. W przypadku starania się wraz ze stroną niemiecką sukces przedsięwzięcia wzrósłby i można by zyskąć poważną sumę - ok. 15 mln zł. Koszt całej hali przewidywany jest na ok. 36 mln zł.

Cieszy mnie wizja współpracy i tworzenia tej hali wraz ze stroną niemiecką, bo po prostu zwiększa to szanse na realizację obiektu na poziomie europejskim, a nie prowincjonalnym oraz zmniejsza możliwość dokonywania różnych "cudownych ruchów" przy tym projekcie.

PS No i w artykule jest mowa o obiekcie 5000-tysięcznym. W końcu :smt023


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 mar 2008, 12:45 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 15 sty 2007, 20:17
Posty: 308
Lokalizacja: Zgorzelec
temat budowy hali wraca i co najważniejsze wydaje sie to coraz bardziej realne w co jeszcze pare miesiecy temu nie wierzyłem zupełnie :
http://zgorzelec.naszemiasto.pl/wydarzenia/828018.html
Po "sprawdzianach" w Libercu wielkość hali ( 3+2) wydaje sie rozsądna.
jak powiedział RG:
Cytuj:
Wiem też, że jeśli taki obiekt nie powstanie teraz, to nie powstanie chyba już nigdy

Właśnie! pełna zgoda :)
CZEKAMY !!!

Hala w Kaliszu jest całkiem ciekawa :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Hala-dobrzec.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 mar 2008, 12:39 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Takie hale jak te w Kaliszu, Kielcach czy Włocławku zostały pomyślane mocno po kosztach, sam "beton", z wszystkimi tego konsekwencjami...
Poza tym projektanci tych obiektów chyba nie liczyli się za bardzo z kibicami/widzami,
bo odbiór audio-wizualny oraz ich "ergonomia" są dość słabe jak na "nowoczesne" obiekty.

Liczę, że nie będziemy kopiować tych pomysłów, a burmistrz nie będzie wykonywał w tej sprawie "nerwowych", nieprzemyślanych ruchów.
Drugiej Tipsport Areny Liberec nie możemy się spodziewać, ale warto się na niej wzorować.
No chyba, że chcemy mieć to już za sobą...

hala w Kielcach:
1) http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=181119
2) http://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_sportowa_w_Kielcach
3) http://www.inwestycje.kielce.pl/hala_sp ... boczna.htm

hala w Kaliszu:
1) http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=439740
2) http://pl.wikipedia.org/wiki/Winiary_Arena


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 mar 2008, 3:40 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lis 2006, 14:03
Posty: 684
Lokalizacja: Zgorzelec
taka hala zwrócilaby sie inwestorowi w Ciągu 3 sezonów jakby udostepnić obiekt tak jak Tipsport Arena, ale w Polsce nie potrafią o tym pomyślec i nie nastawiam sie na budowe nowej hali...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 mar 2008, 11:30 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 09 gru 2007, 10:39
Posty: 12
Lokalizacja: zgorzelec
gregor-85 pisze:
taka hala zwrócilaby sie inwestorowi w Ciągu 3 sezonów jakby udostepnić obiekt tak jak Tipsport Arena, ale w Polsce nie potrafią o tym pomyślec i nie nastawiam sie na budowe nowej hali...


Dobre, to był by najszybszy zwrot z inwestycji w historii. Zwrot kilkunastu milionów złotych w 3 lata, Nobel z ekonomi chyba sie należy.
Większość tego inwestycji jest obliczana na zwrot w okresie 10-15 letnim.
Jak słyszę ze nowa hala będzie zarządzana przez firmę prywatną która co tydzień będzie coś w niej organizować to mnie to osłabia :lol:
kiedy był ostatni koncert w centrum sportowym ? jak często jest ona wykorzystywana na takie typu imprezy ?
zrobimy sobie prezenty za duże pieniądze, żeby niektórzy mogli wygrać następne wybory.
może by tak przygotować jakiś teren pod inwestycję, ściągnąć jakiś inwestorów żeby dać prace ludziom a nie planować otwarcie nowych marketów :cry:
T


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 mar 2008, 12:09 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lut 2007, 22:35
Posty: 751
Lokalizacja: Zgorzelec
Gendok pisze:
zrobimy sobie prezenty za duże pieniądze, żeby niektórzy mogli wygrać następne wybory.
może by tak przygotować jakiś teren pod inwestycję, ściągnąć jakiś inwestorów żeby dać prace ludziom a nie planować otwarcie nowych marketów


W końcu normalny głos..a nie pieprzenie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 kwie 2008, 9:41 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 18 gru 2007, 8:22
Posty: 425
Lokalizacja: zgc
Oto tekst listu, skierowanego do burmistrza Gronicza w sprawie hali. Czekam na wszelkie uwagi, moze ktos ma jakies ciekawe pomysly w tej kwestii.

Cytuj:
Zgorzelec, 18 marca 2008r.

Pan
Rafał Gronicz
Burmistrz Miasta Zgorzelec
Jako kibic Turowa, w związku z poruszaną ostatnio dość często w mediach tematyką nowej hali sportowo – widowiskowej, na podstawie swoich przemyśleń i obserwacji pozwoliłem sobie przedstawić Panu swoje propozycje w tym temacie. Jestem przekonany, że przed powzięciem jakichkolwiek czynności bezpośrednio zmierzających do powstania przedmiotowego obiektu, niezbędna jest głęboka i wnikliwa analiza rzeczywistych potrzeb i antycypacja możliwości, jakie ta hala może przynieść w przyszłości – nie tylko klubowi KKS Turów i innym, ale także miastu i regionowi.
Ze względu na rozmiar kosztów budowy i następnie utrzymania takiego obiektu, konieczne wydaje się opracowanie takiego projektu (w szerokim znaczeniu – zarówno architektonicznym, jak i organizacyjnym, co pozwoli optymalnie wykorzystać ten obiekt), który pogodzi dwie z reguły przeciwstawne okoliczności – interes społeczny i bezwzględne zasady ekonomii oraz wolnego rynku. Być może warte uwagi jest rozważenie zasadności powołania jednostki (spółki?) komunalnej, która zajęłaby się odpowiednim zagospodarowaniem nowej hali – na wzór Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa.

Po pierwsze, pragnę stwierdzić, iż świadom jestem ograniczeń związanych z tak poważnym projektem. Czynnik ekonomiczny determinuje w sposób oczywisty takie przedsięwzięcie. Niestety. Pytanie jednak czy mamy zadowalać się „byle czym” (z całym szacunkiem dla proponowanych dotąd rozwiązań); czy staramy się dążyć do „doskonałości”, czy też skłaniamy się ku przeciętności i sztampie. W kontekście budowy nowej hali w Zgorzelcu, wymieniane są – jako rzekome „wzory” – hale w Kaliszu i Kielcach. Widziałem bezpośrednio halę w Kaliszu i trudno mi wyobrazić sobie, by ten projekt mógł być uznany za jakiekolwiek godne uwagi rozwiązanie dla Zgorzelca – w kontekście naszych potrzeb (puchary europejskie, EuropaMiasto itp.). Nie wiem czy jest Pan świadom, że w Europie takie obiekty jak te w Kaliszu czy w Kielcach, mogą pełnić i pełnią rolę tylko i wyłącznie „pomocniczą”. Ich ograniczona funkcjonalność nie daje praktycznie możliwości innego ich wykorzystania niż zawody sportowe i to zawody pomniejszej rangi. Warto mieć także na uwadze niewątpliwą brzydotę i siermiężną estetykę tych obiektów. Jeśli Pana to zainteresuje, to dodam, że odczucia mieszkańców Kalisza są dość ambiwalentne co do szeroko rozumianej jakości i funkcjonalności tej hali. Nie wszyscy są zadowoleni.
Doceniam Pana za świadomość sytuacji – „jeśli teraz hala nie powstanie, to nigdy”. Jednak trzeba zadać sobie fundamentalne pytanie - jaka to będzie hala... Czy tylko zaspokoi doraźne potrzeby czy też będzie projekcją perspektywicznego myślenia i ambitnej wizji...

1) Pomysł, aby hala znalazła się w tej lokalizacji (ul. Lubańska), jest bardzo dobry – dobre skomunikowanie, przestrzeń na taki obiekt oraz możliwość powstania miejskiego „rynku” w miejscu obecnego Centrum Sportowego. Z realizacją obiektu w tym miejscu, winny iść w parze działania mające na celu uporządkowanie i rewitalizację okolicznego terenu. Aby nie było tak, że sam obiekt będzie ładny, a dojazd do niego i najbliższa okolica będzie go skutecznie szpecić.

2) Wiem, iż pewnymi ograniczeniami są procedury administracyjne (głównie Prawo zamówień publicznych) oraz konieczność, aby ten projekt „ruszył” jak najszybciej. Jednak w ramach tych ograniczeń można wybrać projekt najlepszy w znaczeniu obiektywnym i go zrealizować. Recypowanie projektu z Kalisza czy Kielc nie wydaje się ani konieczne ani rozsądne.
Ogłoszenie konkursu na projekt hali mogłoby nastąpić na forum ogólnopolskim, a nawet europejskim. Być może bardzo pomocna byłaby w tym zakresie współpraca ze stroną niemiecką. Z całą pewnością na taki konkurs odpowiedziałoby wiele pracowni architektonicznych. Rywalizacja konkursowa przyniesie same korzyści:
- wzrośnie jakość i poziom projektów,
- koszt realizacji może ulec zmniejszeniu,
- wybrany projekt będzie jedyny i niepowtarzalny,
- konkurs będzie pozytywnym działaniem PR-owym dla miasta.

Pomysł, aby adaptować projekty innych hal (w Kaliszu, Kielcach) jest pójściem „na skróty” i to pójściem złą drogą. Te hale nie są tak nowoczesne i funkcjonalne na jakie wyglądają. Prawdziwa forma konkursowa pozwoli wyłonić naprawdę dobry i skrojony na miarę potrzeb projekt. Wyrażam także przekonanie, że koszt samego projektu hali, recypowanego np. z Kalisza będzie mieścił się w tym samym szeregu wielkości co koszt projektu opracowanego od nowa, specjalnie dla Zgorzelca. Wystarczy spojrzeć na absurdalną sytuację dot. projektów stadionów na EURO 2012 („plagiaty”). Naprawdę taki monotyp hali wykorzystany już gdzieś i niby zmieniony dla potrzeb lokalnych, jest decyzją mocno chybioną i wcale nie tańszą.

Panie Burmistrzu, można szybko i gospodarując w ramach „rozsądnych” funduszy, zbudować w Zgorzelcu halę na bazie indywidualnego projektu wybranego w drodze konkursu. Konkursu, na który mogą odpowiedzieć nawet tak znani architekci jak Kuryłowicz, Maćków, JSK czy pracownia Wojciecha Zabłockiego (tego, który opracował projekt Centrum Sportowego). Co ważne i nie do przecenienia, jest wielu młodych, bardzo twórczych (a jeszcze „tanich”) architektów, dla których taki projekt byłby interesującym wyzwaniem i niepowtarzalną okazją do zaistnienia na rynku. Wystarczy szerzej się rozejrzeć, przeprowadzić researching na tym rynku, a unikniemy tego dużego błędu, jakim, moim zdaniem, jest powielanie projektu z Kalisza czy Kielc. Nie budujmy kolejnej ordynarnej (w swej formie) „szopy”!
Czy warto decydować się na to, aby za bardzo duże pieniądze powstał „bunkier” bez żadnego „artystycznego wyrazu”, tylko po to aby uznać problem hali za rozwiązany? Trzeba także pamiętać, że mecze Turowa to nie jest jedyna i nie może być jedyna możliwość wykorzystania takiej hali. W tej, która stoi w Kaliszu niczego innego niż zawody sportowe (np. koncert), w sposób profesjonalny nie da się przeprowadzić.

3) Projekt hali nie powinien być „betonowym sarkofagiem”. Winien być nowoczesny i funkcjonalny. Musi to być obiekt, w którym chce się przebywać. Nie lekceważmy estetyki!

Cieszy mnie fakt, że hala będzie miała pojemność ok. 5000 osób. Jest to korzystne nie tylko ze względu na wymagania europejskich rozgrywek sportowych, ale też widowisk i imprez kulturalnych, które mogą i powinny tam mieć miejsce. Powinno to być co najmniej 5000 miejsc - wystarczy wskazać na mecz z BC Kijów, gdy na trybunach w Libercu (w środku tygodnia, 50km od Zgorzelca) zasiadło ponad 5 tys. ludzi! Pokazuje to skalę zainteresowania koszykówką w naszym regionie. Intryguje mnie tylko to, że aż 2000 miejsc ma być dostawianych - moim zdaniem winno to być max.1000; stała ilość miejsc powinna wynosić ok. 4 - 4,5 tys.
Istotną kwestią jest to, jak będą umieszczone trybuny, jak krzesełka (także ich jakość i odstępy między nimi). Jaka będzie widoczność i jakość odbioru wydarzeń sportowych czy też kulturalnych. Myślę, że jedynym słusznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest wzorzec „starożytny” – powielony zresztą choćby w Libercu, gdzie boisko ułożone jest nisko i otoczone z każdej strony trybunami. Trybuny powinny być w bliskiej odległości od parkietu – trybuny muszą „żyć”, musi być interakcja z wydarzeniami na parkiecie. Negatywnym przykładem jest tu np. hala „Łuczniczka” w Bydgoszczy – projekt powszechnie krytykowany, zarówno wśród sportowców, jak i wśród architektów. Dobrym wzorcem jest natomiast hala Tipsport Arena w Libercu – w tym kierunku winniśmy iść. Zresztą na libereckiej hali będzie wzorował się Słupsk lub Koszalin – polecam kontakt z tamtejszym prezydentem. Naprawdę Panie Burmistrzu ergonomia i komfort oglądania/słuchania jest bardzo istotny i w tym zakresie nie może być kompromisów!

Dobrym pomysłem jest boisko treningowe, kręgielnia i restauracje/bary. Bardzo potrzebne jest zaplecze odnowy biologicznej (m.in. sauna), sala fitness (siłownia) oraz przestronne pełnowymiarowe szatnie i salka konferencyjna. Tego naprawdę nie może zabraknąć, jeśli to ma być prawdziwie europejski, przyszłościowy obiekt.
Ważną kwestią jest też otoczenie hali – „mała architektura”, zieleń, „przestrzeń publiczna”.

4) Są plany, aby w przyszłości obok hali powstała pływalnia/aquapark. Jest to trafiony zamysł, taki kompleks hala+pływalnia będzie wyjątkową wizytówką regionu przyciągającą rzesze ludzi z regionu i nie tylko. Gdyby taki basen miał też pełnowymiarową pływalnię 50-metrową, to możliwe byłyby ew. zawody pływackie, nawet międzynarodowe. Taki kompleks sportowy mógłby stanowić doskonałą bazę treningową dla różnych drużyn i reprezentacji, co miałoby swój wymierny efekt finansowy dla budżetu gminy miejskiej.

Na zakończenie wyrażę nadzieję, że moje spostrzeżenia i uwagi okażą się pomocne dla Pana na etapie przygotowawczym, jak i w trakcie realizacji tego ważnego projektu.
Przyszła hala będzie ważnym elementem regionu. Może stać się i powinna stać się ważnym punktem integracji społeczeństwa regionu, nie tylko Zgorzelca, ale też Goerlitz, Lubania, Bogatyni, Bolesławca.

Powstanie hali jest oczywiście zadaniem trudnym i skomplikowanym. Proszę się jednak Panie Burmistrzu nie zrażać, jak i nie zadowalać półśrodkami. Proszę nie być minimalistą! Wierzę, że stać Pana na wzniesienie się ponad przeciętność. Teraz, uwzględniając uwarunkowania społeczne, ale przede wszystkim uwarunkowania polityczne, otwiera się wielka szansa dla Zgorzelca i regionu. Zmarnowanie jej byłoby niewybaczalnym grzechem. Dlatego musi się to nam wszystkim udać! Musi się udać Panu!

Dziękuję za zrozumienie.

Z wyrazami szacunku,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 kwie 2008, 18:58 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 20 paź 2006, 21:23
Posty: 491
Lokalizacja: Zgorzelec
Gdyby Gronicz razem ze swoim PO zrealizował te plany to rządzili by przez 10 lat !A tak na poważnie to nic dodać nic ująć.Dokładnie takie myślenie powinno przyświecać temu celowi.Tak jak ludzie odpowiedzialni za hipermarkety stwierdzili że jest możliwość zbudowania ich kilku i będą funkcjonować tak realizacja tego planu też może dać powodzenie.A wręcz jestem pewien że w połączeniu z myślą :przyjedzie gość z daleka kupi masełko kupi drzwi do domu zagra w kręgle popływa na basenie obejrzy dobrą koszykówkę i wróci zadowolony do domu.
Jestem za !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 kwie 2008, 21:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Popieram w 100% tezy i propozycje zawarte w tym liście. Ciekawe czy jakieś wnioski wyciągnie z niego także burmistrz...?
Masz rację Cypis - gdyby tak 5 lat temu ktoś nam powiedział, że w Zgorzelcu będzie kilka hipermarketów to byśmy go wyśmiali i skierowali do lekarza :)
Sens budowy dużej, ładnej, nowoczesnej hali z całą infrastrukturą ma jak najbardziej sens, też ten finansowy! Liczę, że doczekamy się obiektu w pełni europejskiego, który będzie dumą i wizytówką miasta i regionu!

Polecam oficjalne dokumenty fibowskie zawierające wytyczne dotyczące obiektów koszykarskich:
1) http://www.fiba.com/pages/mod/v3/util/d ... fileID=103
2) http://www.fiba.com/downloads/v3_abouFi ... nu/1_7.pdf

Na polskim rynku istnieje też specjalistyczne pismo branżowe z zakresu obiektów sportowych: http://www.sportplusonline.pl/onas.php
Jest to wartościowe źródło informacji o wszystkich aspektach (projektowanie, budowa, utrzymanie, finansowanie, zarządzanie itp.) związanych z obiektami sportowymi.
W jednym z numerów jest nawet artykuł o zgorzeleckim stadionie.
Dobrze by było, aby burmistrz i inni decydenci przejrzeli aktualne i archiwalne numery tego wartościowego periodyku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1317 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 88  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..